Yağ Bezesi Tedavisi

Yağ bezesi deri altında yumrular şeklinde beliren yağ bezeleridir. Lipom olarak da bilinen bu bezler ağrısız ve acısız olmaktadır. Çapları oluşum yerlerine göre farklılık göstermektedir.

Görüntü rahatsızlık verdiğinde alınması mümkündür. Bazı durumlarda iltihaplanabilir. Bu durumda kişiye ağrı ve acı hissi vermektedir. Rahatsız edici olması sebebi ile ameliyat gerektirmektedir. Erbezi torbalarının üstünde, göz çevresinde, sırt, göğüs, yüz ve sırtın üst kısmında görülmektedir. İltihaplı değil ise kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilir. Ağrısı ve acısı yoktur. Görüntü rahatsızlığından dolayı zahmetsiz bir aldırma yöntemi vardır. Kişi zahmetsiz aldırabilmektedir.

Yağ Bezesi Neden Oluşur?

Beze oluşumu belli bir sebebi yoktur. Genetik olabildiği gibi bazı tatlı, yağlı yeme alışkanlıkları ile oluşabilmektedir. Kolesterol, trigliserid ve lipoprotein gibi rahatsızlıklar da sebep olabilmektedir. Kıl kökleri iltihaplanabilir, metabolik bozukluklar oluşabilir, bunlar neticesinde de yağ bezesi meydana gelebilmektedir. Yine buna benzer bazı hastalıklarda direk yağ bezesi oluşuna etkendir. Bunlardan bazıları, Cowden, Gardnersendromu, gün içindeki hareketsizlik ve Dercum hastalıklarıdır. Göz çevresinde oluşan yağ bezleri küçük noktalar halindedir ve yayılmış bir bölgede oluşum sağlar. Görüntüsü kişiyi rahatsız eder. Göz çevresindeki yağ bezesi oluşumları genellikle kalitesiz makyaj malzemesi kullanımı sonucu ya da makyaj kalıntısı halinde en hassas bölge olması sebebi ile oluşum göstermektedir.

Yağ Bezesi Nerelerde Belirir?

Yağ bezesi vücudun bazı bölgelerinde belirginlik gösterir. Çoğunlukla erkeklerde görülme yerleri, sakal bölgesi, buyun bölgesi, sırt ve üst sırt bölgesi, göğüs bölgesinde yumru şeklinde yağ bezesi belirginleşir. Bayanlar da daha çok orta yaş üzeri bayanlarda saç diplerinde görülmektedir. Bununla birlikte yüz gölgesinde göz çevresinde küçük noktacıklar halinde yaygın şekilde görülebilmektedir. Ayrıca bayanlarda genital bölgede de oluşum gösterebilmektedir. Kol altı nadirde olsa oluşum gösterebilecek bölgelerdendir. Genital bölgede oluşum gösteren yağ bezeleri cinsel ilişki esnasında ağrı, sızlama göstermektedir. Genellikle bu bölgede oluşum iltihaplı ve çok yaygın olmayacak şekilde olur. Genellikle iç çamaşırından dolayı oluşum göstermekte ve cilt hassasiyet göstererek belirginleşmektedir.

 

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi tedavisi ısı ve nemi bir arada kullanarak buhar uygulaması yapılmaktadır. Bu yani ısı yağ bezesini eriterek dağılmasını sağlar. Bazı doğal çözümler kullanılarak da tedavi yöntemi mümkündür. Elbette küçük bir kesi atılarak alımı mümkündür. Fakat kesi istemeyen kişiler için son derece basit yöntemler ile dağıtarak eritme işlemine gidilmelidir. Kolay ve basit yöntemler ile çözümü mümkündür. Yüz bölgesinde, göz çevresindeki yağ bezeleri güzellik salonlarındaki estetisyen kontrolündeki müdahaleler ile tedavisi basit ve mümkündür. Bayanlar görüntüsü kötü olması sebebiyle psikolojik sıkıntı yaratması neticesinde yüz bakımı ile giderilebilmekte ve tedavi edilebilmektedir. İltihaplı olmayanlar için buhar, ısı yöntemi yağ bezesini çabuk yok edebilecek bir işlemdir.