Mayasıl – Anal Dermatit Tedavi Yöntemleri

Mayasıl yani anal dermatit makat bölgesinde görülen en sık rastlanan diğer makat rahatsızlıklarından biridir. Mayasıl, basur ya da hemoroit gibi rahatsızlık değildir. Halk arasında bu iki makat rahatsızlığı birbiri ile karıştırılır.

Mayasıl tam olarak anal dermatit de aşırı kaşıntı hali ile rahatsızlık vermesidir. Mayasıl basit bir rahatsızlık gibi gözükse de kaşıntı ile ciddi problem yaşatır. Normal hayat düzenini bozacak kadar kişinin hareketlerini kısıtlar. Tedavisi olunmadığında ciddi problemler yaratabilir. Mayasıl ciddi temizlik gerektiren mikrobik oluşumu hızlanmış makat bölgesinde anal dermatit olarak kişiye problem yaratır.

Mayasıl Nasıl Oluşur?

Mayasıl oluşumu ancak uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi ile ortaya çıkabilir. Anal dermatit tam olarak kaşıntı halidir. Fakat makat bölgesi tüm rahatsızlık ve hastalıklar genellikle kaşıntı ile belirginlik gösterilir. Ancak uzman doktorun anlayacağı gözle görülür bir muayene sonunda sonuç belli olmaktadır. Bunun için tetkik yapılmasına gerek yoktur. Doktor hastanın şikâyetlerinde bulgularına dayalı gerekli görürse kıl kurdu için tetkik isteyebilir. Mayasılın oluşumunda bazı belli başlı unsurlar vardır. Hasta bu rahatsızlığa eğilim gösterecek bu unsurlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. En başta hijyenik gelmektedir. Hijyen fakat aynı zamanda da fazla temiz olma çabasına girmek de mayasıl oluşumuna etken olabilir. Bol saf su kullanımı ya da sadece tuvalet kâğıdı kullanımı uygundur hijyeniği sağlayabilir. Fakat ıslak mendil – kolonyalı mendil kullanımı ve buna ek olarak iyi kurulanmama en belli başlı oluşum sebepleridir.

Mayasıl Belirtileri

Mayasıl belirtileri anal dermatit oluşumun en net belirtisi kaşıntıdır. Fakat her kaşıntı mayasıl olmamaktadır. Bu rahatsızlığı diğer hastalıklardan ayırt etmek için en önemli yapılması gereken uzaman cerrahi doktoruna gözükmektir. Mayasıl yani anal dermatit çok şiddetli kaşıntı hissi yaşatır. Bunun akabinde suyu akıntı ve kaşıntıdan kaynaklı tahrip oluşması ile kanama dahi gözükebilir. Ufak kızarık kabarcıklar oluşmaktadır. Bu kabarcıklar basur ile karıştırılmamalıdır. Basur daha kalın ve mayasıl daha küçük oluşum göstermektedir.

Mayasıl Tedavisi

Mayasıl tedavisi doktor kontrolü ile teşhis konulması halinde Pruzon adlı krem doktor kontrolünde ve tavsiyesinde kullanılmalıdır. Anal dermatit oluşumuna sebep olacak unsurlara dikkat edilmesi krem kullanımı ile devamında önemlidir. Hastalığın geçmesi ve tekrarlamaması için en önemli etkendir. Hijyen bu rahatsızlık için en başta gelmektedir. Temiz iç çamaşır kullanımı, yıkamadan sonra iyi kurulamak önemlidir. Hijyenin olduğu durumda bakteri ile sadece bu hastalık geçmeyeceği farklı rahatsızlıklara da zemin hazırlayacaktır. Çok basit tedavisi olduğu kadar, tedavisine önemde verilmektedir. Titiz bakıma özen göstermek, Pruzon kremi kullanmak yeterli olacak. Bunlar haricinde bazı doğal yöntemler de mevcuttur. Araştırma ile birlikte ulaşılabilecek bazı doğal yöntemler uygulanabilmektedir. Dikkat edilmesi ile birlikte düzenli ilgi ile ciddi bakımla tedavisi mümkündür.