Modern Yöntemlerle Basur Tedavisi

Hemoroid tedavisi ( Basur Tedavisi ) için ameliyatlı ve ameliyatsız 2 farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Hemoroid (basur) probleminden kurtulmanın en garantili yolu ameliyatsız lazer, infrared coagulation ve lastikle boğma yöntemleridir. Bu yöntemlerin en büyük avantajı lokal anestezi ile günlük hayatınız etkilenmeden uygulanmasıdır. 15-20 dakikalık bir operasyonla tamamen şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. İşlem sırasında ve sonrasında her hangi bir ağrı sızı yaşatmaz. Kliniklerimizde ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ayrıca, kliniklerimizde hastalarımıza ücretsiz muayene imkanları da sunmaktayız.

Hemoroid Tedavisi için Artık AMELİYATA SON

Lazer (İnfrared koagülasyon): İnfrared (kırmızı ışık) adı verilen değişik dalga boyundaki lazer ışınıyla damarlar küçültülür ve hemoroid (basur) memesini söndürme temeline dayanır. Her hemoroid memesine ortalama olarak 1.5 saniye boyunca ve üç kez infrared ışını verilir. Fazla yüksek ısı vermediğinden, dokuda çürümeye yol açmaz. Gebelerde ve kalp pili (pacemaker) olan hastaların birinci derecede hemoroidlerinde sorunsuz olarak uygulanabilmektedir. Ağrı yaratmaz.

Hemoroid Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler

Lastikle boğma (Bant Ligasyon): Bu kadınların saç tokası gibi bir lastiğin anoskop olarak adlandırılan ve makat içine sokulan ışıklı bir alet ile lastik tokayı kaydırarak oraya yerleştirilmesi işlemidir. Böylelikle o hemoroid (basur) damarı boğulmuş olur, çürür ve 5-7 gün içinde bant kendiliğinden düşer ve bu bölümde küçük bir ülser oluşur. Birinci, ikinci ve bazen üçüncü derecedeki hemoroidlerin tedavisinde tercih edilen boğma tedavisinin bir seansında, ortalama iki basur memesi bağlanır ve ikiden fazla sayıda basur memesi varlığında ise, kalan memelere ortalama 4-5 hafta içinde ikinci seansta boğma tedavisi uygulanır. Makat kanalı içinde sinirden yoksun olan bölüme uygulanan boğma tedavisi, ağrısız bir işlemdir. Bant işleminin makat çıkışına yakın bir bölüme uygulanması durumunda hasta işlem sırasında ağrı hisseder.

Skleroterapi (iğne ile kurutma): Birinci ve ikinci derecede veya bant yerleştirilemeyecek kadar küçük hemoroidlere uygulanan bu teknikte, makat bölgesine kireç oluşturan fenol, kinin üre veya sodyum moruat türünden bir kimyasal madde enjekte edilir. Ek olarak, ameliyatı kaldıramayacak derecede düşkün olan ve yaşlı hastalarda tercih edilir. Hemoroid (basur) memesini besleyen toplardamarlarda kireç oluşumu sağlanarak, orada yeni bir damar şişmesi, çatlaması ve genişlemesi engellenir.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

1- Kaşıntı

2- Ağrı

3- Kanama

4- Makat iç/dış kısmında meme

Hemoroid (Basur) için hangi doktora / bölüme gitmek gerekir?

Hemoroid, kıl dönmesi, anal fissür, anal dermatit, anal hematom gibi anal bölge ile kuyruk sokumu kaynaklı hastalıklarda hastaların genel cerrahiye başvurmaları gerekmektedir. Hemoroid (basur) hastalığı genel cerrahi alanında ‘Proktoloji’ bölümü adı altında olup, makat hastalıklarını kapsamaktadır. Bilinmesi gerekir ki; her genel cerrahi uzmanı makat hastalıkları yani proktoloji alanında tecrübeli değildir ve ilgilenmemektedirler bu nedenleİstanbul’da bu alanda hizmet vermekte olan Genel Cerrahi Uzmanlarımız Doc. Dr. Kasım Çağlayan, Op. Dr. Özgür Çiftçi, Op. Dr. Murat Molu ve Op. Dr. Serap Akat İstanbul Bakırköy, Nişantaşı , Pendik ve Kadıköy kliniklerinde tecrübeleri ve başarıları ile hemoroid (basur) hastalarına çok uzun yıllardır kesin sonuçlar sunmaktadırlar. Yıllardır hemoroid tedavisi yapıp kendini kanıtlamış olan doktorlarımızdan ücretsiz muayene olarak hemoroid tedavisi hakkında en ayrıntılı bilgiyi alabilirsiniz.

Basur tedavisi için belirlenen en etkili ve modern yöntemler ile artık ameliyat olmadan basur sorununuza elveda diyebilirsiniz.