Anal Hematom Tedavisi

Anal hematom aniden oluşan bir hastalıktır. Çoğunlukla halk hemoroid yani basur ile karıştırır. Basur hastalığından çok farklıdır. Bay ve bayanda da görülebilmektedir. Makat bölgesinde biriken kan pıhtısıdır.

Kalın bağırsak son noktası ile dış delik arasında bulunan anal fistül kanalında oluşum gösterir. Makat dış bölgede şişme yaparak kişiye ciddi problem yaşatır. Kişiler çoğunlukla basur şikâyeti ile doktora başvurur, fakat makat hastalıkları genel olarak belirtileri aynı olması sebebi ile karıştırılır. Danışılan doktorunda Proktoloji uzmanı olması ile bu rahatsızlığı basur ile ayırabilir. Yetişkin insanlarda daha çok görülen bu hastalık bayanlarda sık rastlanmaktadır.

Anal Hematom Oluşum Sebepleri

Makat bölgesi hastalıkların çoğunluğu, anüs bölgesinde ıkınmadan kaynaklanmaktadır. Bunun en büyük sebebi, yanlış beslenme, metabolizmanın yavaş çalışması ve buna bağlı olarak kabızlık hastalığıdır. Yanlış beslenme alışkanlığı ile dışkılama süreci ötelenmiş olur. Kalın bağırsakta biriken dışkının sertleşmesi ve dışa çıkartırken makata zarar verdiği gibi kişi dışkı çıkarma için ıkınma etkisine kapılmaktadır. Ikınma ile anüste bulunan ince kılcal damarlarda tahribasyon oluşmaktadır. Zorlama söz konusu oluşması sebebiyle özem ve kızarıklık, dışkının zorlayacağı deri tahrip olup, kılcal damarları çatlatır ve deri altına sızıntı yaparak kanun burada pıhtılaşmasını sağlar. Ödem ile şişmesi sonucu ortaya çıkan hematom, özellikle zor gebelik geçirmiş bayanların doğum anındaki ıkınma ile de bayanda görülme fazlalığını ortaya koyar.

Anal Hematom Belirtileri

Hematom belirtisi çok nettir. Ödem yapmış anüs şişer ve kişinin hareketlerinde kısıtlama yapar. Oturup kalkmada sızı hissi ve yürürken hassasiyet hissi oluşturur. Şişkinliği net hisseden kişi aynı zamanda çamaşırında kanama, dışkı ya da sarı akıntı şeklinde belirti görebilir. Koku olarak da belirti gösteren bu hastalık, zaman zaman ateş, yorgunluk, halsizlik ve büyük abdesti yapamama problemlerini yaşatabilir. Tam teşhis ve tam hastalık tespiti için uzman bir doktor ve konusunda uzman hatta Proktoloji uzmanına göstermek hastalığın netleşmesinde önemlidir. Çamaşırda kanama ve şişkinlik buna bağlı oturamama ve büyük abdesti yapamama en belirgin ve hematom hastalığının başlangıcı olabilmektedir.

Anal Hematom Tedavisi

Anüste hematom tedavisi birden fazla yöntem ile hastalığın başlangıç ve olgunlaşma evresine, doktorun tercihine göre ve gerekliliğe göre değişmektedir. Çok büyük cerrahi müdahaleye gerek kalmayan uygulamada, lokal anestezi uygulanır. Anüste oluşan şişlikle belirgin makata küçük bir kesi atılarak pıhtının boşaltılması yöntemidir. Pıhtı boşaltıldıktan kırk sekiz saat geçtikten sonra hasta rahatlık hisseder. Tedavi sonrasında çamaşırda kanama görülebilmektedir. Uygulama esnasında hematom bölge pıhtısı tamamen temizlenmiş olsa dahi bir miktar kan kalmış olur ve bu akıntı ile dışa vurur. Tekrar hastalık oluşumunu engellemek için oluşma neden olabilecek unsurlar hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir. Aynı zamanda da sıcak su banyosu, suda oturma ile de başlangıç evresindekiler için yeterli bir tedavi yöntemi olacaktır.