AMELİYATSIZ ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ (MAKAT ÇATLAĞI TEDAVİSİ)

Botulinum-Toksini: Anal fissür tedavisi en başarılı tedavi yöntemi bölgeye botulinum-toksini enjekte edilerek çatlağın onarılmasıdır. Bu uygulama sonrasında fissür olan bölgedeki ağrı ve sancı tamamiyle sona ermektedir. Lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma sonucu yapılan botulinum-toksini uygulaması çatlağın onarılmasını sağlar. Bu sayede zorlanmaya neden olmayacağı için iyileşme anında gerçekleşir. Doktor kontrolünde doktorun uygun göreceği kişiler üstünde kapsamlı genel cerrahi muayenesi yapılarak tedavi yöntemi belirlenir. Kliniklerimizde, tamamiyle ücretsiz muayene hizmeti sunulmaktadır.

Anal Fissür Belirtileri

Fissür belirtileri hasta makatta ciddi ağrı ile şikâyette bulunur. Bununla birlikte kabızlık büyük problem olur. Dışkılama yapamamak, ağrılı ve sancı hissi oluşması en belirgin özellikleridir. Dışkıda kan belirtisi, kabızlık ile oluşan şikâyet belirtileridir. Düzensiz beslenme ile kabızlığa neden olması, bu konuda bilinçlenmek ve ıkınmaya sebep olan durumların ortadan kaldırılması gereklidir. Kabızlık iyileşme sürecini geciktirmektedir.

ANAL FİSSÜR ( MAKAT ÇATLAĞI ) NEDİR?

Makat çatlağı tüm yaşlarda görülebilirken, genç ve sağlıklı bireylerde daha sık rastlanan bir sorundur.  Beslenme alışkanlığı kötü olan özellikle katı gıdalarla beslenen ve lifli gıda tüketimi az olan her insan kabızlık sorunu yaşar. Bu durum dışkılama esnasında ıkınmayı beraberinde getirdiği gibi kasları da zorlamakta ve makat çatlağı kendini göstermektedir. Makattan gelen kanama ve Makat çevresinden akıntı makat çatlağı hastalığının en önemli belirtileridir. Eski yöntemlere kıyasla modern yöntemler sayesinde anal fissür tedavisi için ameliyat olmanıza gerek kalmayabilir.

Fissür Tedavisi için En Uygun Yöntem

Fissür tedavisi yönteminde en başarılı olan ve günümüzde kullanılmakta olan teknik L.I.S yani Lateral İnternal Sphincterotomy’dir. Bu yöntem kasın kesilmesi ile gerçekleştirilir ve doktor tecrübesi gerektirmektedir. Fissür tedavisi esnasında sağlıklı kasın kesilmesi halinde hastada dışkı ve gaz kaçırma görülebilmektedir. Çatlağın iyileşmesini önleyen kasın kesilmesi aşamasında da ilk olarak 1-1,5 santim çapında bir delik açılmaktadır. Açılan bu delik aracılığı ile elektrokoter kullanılarak kesi işlemi yapılır. Atılan kesinin küçük olması nedeni ile herhangi bir dikişe gerek duyulmadan hasta 2 gün gibi çok kısa sürede tekrar sağlığına kavuşmaktadır.

Makat bölgesi rahatsızlıkların çoğu belirtileri aynı olmakla birlikte uzman cerrahiye gösterilmeden anlaşılmamaktadır. Yanlış beslenme ile oluşacak kabızlık sonucunda kişi bunu normal bir süreç olarak görmektedir. Oysa bilinmesi gereken en başta kabızlığa ve devamındaki ıkınmaya sebep bulmaktır. Kalın bağırsakta birikecek olan dışkı sertleşmesi anal fissür de birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Kliniklerimizde tüm hastalara ücretsiz muayene hizmeti sunulmaktadır. Sigortanız olsa da olmasa da gelen hastalardan hiçbir şekilde muayene ücreti alınmamaktadır.